El Vermek Nedir?

Günümüzde, gizli ilimlerle ve Havas öğretileri ile ilgilenenler tarafından en çok merak edilen sorulardan birisi olan el vermek nedir sorusu, bugün birçok kişinin aklını kurcalamaya devam etmektedir. Bu bağlamda özellikle son yıllarda internet ortamında en çok aratılan konuların başında gelen nedir sorusunun yanıtını tam anlamıyla öğrenmek isteyenlere konu ile ilgili daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Havas ilimleri i gibi derin ilim tahsil eden mürşitlerin, sahip oldukları ilmi, ölümden sonra devam ettirecek kişileri seçip, onlara icazet vermesi eli vermedir.  Bu değerli kimselerin yanında eğitim görenleri birkaç yıl hizmet ederek, bu ilimleri araştırarak ve uygulayarak belli bir seviyeye erişirler. Tabiri caiz ise, kemale ererler. Kemale eren bir mürit, mürşidi tarafından kendine verilen icazeti alır ve ilmini insanların hayrı için kullanır.

El Vermek Nedir?

El vermek nedir sorusuna cevap olarak bu terimin en kısa hali ile doğuştan sahip olunan bazı özelliklerin, ilimlerin ya da yeteneklerin vakti geldiği zaman farklı bir kişiye aktarılması işlemi anlamına geldiği söylenebilir. Bilindiği gibi insanoğlu bu dünyada hiçbir şekilde kalıcı değildir ve zamanı geldiğinde bu dünyadan gidecektir. Bu amaçla özellikle belli bir yeteneği olan hoca ya da alimlerin doğru an geldiğinde verme işlemini yaparak yeteneklerini başka insanlara geçirdikleri bilinmektedir.

El Vermek Nasıl Yapılır?

Nasıl yapılır diye merak edenlere bu işlemin yapılabilmesi için en önemli şartın eli verecek ve eli alacak olan kişiler arasındaki kan bağı zorunluluğu olmadığı söylenebilir. Burada önemli olan, kan bağı değil, ilmin yeteri kadar kavranması ve yetişme- olgunlaşma yeteneğinin, mürşit tarafından görülmesidir. Mürşit, olgunlaştığına karar verdiği kişilere, icazet verebilir.  El vermenin işlemi, tören- ritüel gerektirmez, mürşit ile müridi arasında yapılan bir aktarımdır.  Bu bir çeşit yeterlilik vekaleti olarak da bilinir. El veren kişi mürit, eli alan kişi mürittir. El vermenin, ancak hak eden, iyi işlere imza atabilecek insanlara mahsus bir rütbe yükselişidir. El alan kişi, ilmi de miras alır. Daha detaylı bilgi için Google ile arama yapabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.