Ledun ilmi

Sırların ve gizemlerin ilmi olan Ledun ilmi Hz Hızır’ın adıyla sıkça birlikte geçen bir gayb ilmidir. Bu ilim, tüm zamanları içine alan bir ilimdir. Yani Ledun ilmi, geçmişte olan, şimdi olan ve gelecekte olacak olan tüm olayları kapsar. İmtihan için dünyaya gelen insanların başına bu hayatta gelen her olayın, bir sırrı vardır. Her şey hayırlı olana doğru gitmektedir. Bize çok kötü olarak görünen bir olay, ruhsal ıslahımız için faydalı olabilir. Ama biz isyan ettiğimizde, bu imtihan sürecinin bir gelişime katkısı olmaz. Bu kez daha şiddetli bir olayla ıslah edilmek için, türlü türlü engellerle karşılaşabiliriz.

Ledun İlmi Tüm Gizli İlimleri Kuşatır

Ledun ilmini anlamak için, Hz Musa ve Hz Hızır kıssasına bakmak, bir nebze ufuk açıcı olacaktır. Gerçekleşen her olayın belli hikmetlerle gerçekleştiğini idrak etme olgunluğuna kavuşmak, herkesin başarabileceği bir iş değildir. Ledun ilmi herkese açık bir ilim değildir. Başa gelen her tür olayda, bir hikmet olduğunu kabul edip, şükretmek, çare aramak insana düşen görevdir. İsyan edip kendini dağıtmak ise, hikmetleri kabul etmemektir. Mümin insanlar olarak, musibetler karşısında şükür ve kabulleniş en büyük anahtarımızdır. Allah bir olayın başımıza gelmesine izin verdiğinde, bu olayda bir hayır-hikmet aramamız gereklidir. Bu gizli hikmetin ne olduğunu idrak etme kapasitemiz olmayabilir. Bize düşen bunu sorgulamak değil, şükürle kabul etmektir. Ledun ilminin bir hediye olduğunu, bunun kitap okuma ile, fen ilimleri ile elde edilecek bir bilgi olmadığını bilmek gerekiyor.

Ledun ilmi bir hediye olarak, Allah ( c.c) tarafından, dilediği kullarına verdiği bir armağandır. Ancak bunlar demek değildir ki, silsile yolu ile geçen, Havas ilimlerinden istifade edemeyiz. Havas ilimlerinde geçen bir çok gizli tılsımlı sözcükler, hüddam adları, cin kabilelerinin padişahlarının adları, nasıl çağrılacakları, ne tür işlerde kullanılacakları gibi bilgiler vardır. Bin bir türlü psikolojik sorunlar, ilişkilerde büyü odaklı sorunlar, kısmetsizlik gibi problemlerin çözümü için havas ilimlerinden istifade edilebilir. Ancak Ledun ilmi sembol tılsımlı sözcüklerle elde edilen bir bilgi- ilim değildir.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.